همانطور که از نام قفل های کارتی مشخص است این قفل ها با استفاده از کارت باز میشوند، اما تکنولوژی ها در قفل های مختلف متفاوت هستند در این نوشته به برخی از تکنولوژی های مورد استفاده در این قفل ها و انواع قفل های آنها میپردازیم.

کارت های RFID

کارت های rfid کاربردهای مختلفی دارند که یکی از آنها استفاده به عنوان کلید قفل کارتی است، این تکنولوژی به وسیله فرکانس رادیویی عمل میکند و امواجی را منتشر میکنند که توسط گیرنده ای که روی دستگیره قرار دارد کنترل میشود، اگر امواج رادیویی توسط گیرنده دریافت شوند و با فرکانس ثبت شده مطابقت داشته باشند مجوز دسترسی برای باز شدن درب صادر میشود و قفل باز میشود.

میتوان گفت که اکثر قفل ها از این تکنولوژی استفاده میکنند و تکنولوژی rfid اصلی ترین تکنولوژی قفل هتلی و کارتی است.

کارت های RFID

فرکانس های مختلف در کارت RFID

کارت های rfid انواع مختلفی دارند که طبق فرکانس های مختلفی کار میکنند، کارت های با فرکانس پایین در فرکانس بین ۳۰KHz تا ۳۰۰KHz عمل میکند که در اماکن اداری و جاهایی که تعداد زیادی قفل نصب باشد استفاده میشود. و تا ۱۰ سانتی متر میتواند عمل کند.

کارت های با فرکانس بالا که فاصله تا ۱ متر را فراهم میکنند فرکانس بین ۳MHz تا ۳۰MHz را پشتیبانی میکند، با استفاده از آنها میتوان از فاصله دو درب را باز کرد.
کارت های دارای فرکانس ۳۰۰MHz تا ۳GHz فرکانس خیلی بالایی دارند میتواند تا ۱۲ متر را پوشش دهند، این کارت ها در مکان هایی که باید درب از دور باز شود مانند پارکینگ کاربردهای زیادی دارد.

برای مطالعه در زمینه قفل های الکترونیکی کلیک کنید.

کارت NFC

تکنولوژی NFC یکی از تکنولوژی های جدید است و به نوعی با امواج رادیویی کار میکند، واژه NFC به معنا کارت ارتباط نزدیک است که به با فرکانس خاص NFC کار میکند و این امکان را فراهم میکند که بتوان با استفاده از روشی هوشمندانه به قفل های کارتی دسترسی داشت، این تکنولوژی بسیار امن است و امکان سرقت اطلاعات در آن وجود ندارد. در بسیاری از گوشی های هوشمند موجود در بازار این تکنولوژی وجود دارد و توانایی دریافت امواج را دارند.