حتما تاکنون در مورد خانه های هوشمند بسیار شنیده اید، اما اگر میخواید، بدایند این تکنولوژی دقیقا چیست و چطور کار میکند تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف هوشمند سازی خانه

شروع تحول در زمینه هوشمند سازی، از هوشمند سازی تلفن های همراه شروع شد، و ما شاهد تحول و جهشی بزرگ در این زمینه بودیم، استفاده از تلفن های هوشمند باعث شد که بتوانیم با هزینه ای خیلی کمتر و خیلی ساده تر و از طریق اینترنت باهم در ارتباط باشیم، در گذشته ارتباطات با تلفن همراه تنها محدود به ارسال پیام متنی و تماس تلفنی بود، اما امرزوه با استفاده از اپلیکیشن های پیام رسان میتوانید باهر جای دنیا در ارتباط باشید. و تمام کارهای روزمه را با استفاده از آنها انجام دهید.

خانه های هوشمند هم دقیقا مانند، تلفن های هوشمند هستند، در این خانه ها همه وسایل با هم در ارتباط هستند و به هم از طریق یک دستگاه مرکزی متصل هستند.

دستگاه های مرکزی میتوانند مواردی مانند: روشنایی، قفل الکترونیکی، دوربین ها و مانیتورها را کنترل کنند. با استفاده از این دستگاه ها از هرجایی که باشید میتوانید دستگاه هایتان را کنترل نمایید.

وسایل در این خانه ها از طریق مختلفی با هم در ارتباط هستند که شامل: اتصال از طرق وای فای و اینترنت، اتصال با استفاده از بلوتوث و … است، البته سیستم هایی که از اینترنت استفاده میکنند، قابلیت کنترل بیشتری دارند و میتوانید، دسترسی بیشتری برای کنترل آنها داشته باشید.

مزیت های خانه هوشمند چیست؟

همانطور که گفتیم، به کارگیری خانه هوشمند میتواند مزایای زیادی داشته باشد، اما مهمترین مزیت آنها این است که میتوانید آنها را بدون زحمت زیاد به راحتی کنترل کنید و کارهایی مثل تهویه، روشنایی و… را با راحتی بیشتری انجام دهید.

حتی تکنولوژی های جدید از خصوصیات ماشین لرنینگ هم استفاده میکنند، این خصوصیت به این معنا است که تجهیزات قابلیت یادگیری دارند و میتوانند کارهایی را که شما انجام می دهید را الگوبرداری کرده و انجام دهند. همچنین میتوانید با زمانبندی کردن آنها، کارهایتان را به این تجهیزات واگذار نمایید.

مثلا زمانی که از ترموستات هوشمند استفاده میکنید، دمای خانه به صورت هوشمند روی دمای مطلوب تنظیم میشود. و همین میتواند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی باشد.

میتوانید تجهیزات و گجت های هوشمندتان را زمانبندی کنید تا کارها را در همان زمانی که میخواهید انجام دهند، مثلا دستگاه چای ساز در زمان معینی روشن شود یا پیش از ورودتان به خانه، سیستم سرمایشی روشن شود.

برخی از گجت های هوشمند خانه

روشنایی هوشمند

این سیستم به صورت خودکار روشن و خاموش شدن چراغ های خانه را کنترل میکند، و با توجه به اینکه دارای ریموت کنترل است، برای کنترل کردن آن میتوانید به راحتی با ریموت آن و یا حتی با گوشی هوشمندتان چراغ ها را روشن و خاموش نمایید.

قفل هوشمند

این قفل های هوشمند تفاوت های کلیدی ای با قفل های معمولی دارند، و برای باز و بسته کردن آنها نیازی به استفاده از کلید نیست به همین دلیل به آنها قفل های بدون کلید هم میگویند، از انواع این قفل های میتوان به قفل رمزی، قفل کارتی و قفل اثرانگشتی اشاره داشت. لازم به ذکر است که این قفل ها امنیت چندین برابر قفل های معمولی دارند.

اگر شما هم دوست دارید که از این تکنولوژی های هوشمند در خانه هایتان استفاده کنید، تنها کافی است که با شماره های شرکت نوآوران هوشمند تماس بگیرید.