رفت و آمد به خانه با نصب دستگیره دیجیتال درب خانه برای کل خانواده راحت تر و ایمن تر است. بنابراین بیایید بیشتر با این محصولات امنیتی آشنا شویم. شما ممکن است یکی از کسانی باشید که تا به امروز از قفل های قدیمی استفاده کرده است. مطمئنا با خواندن این مقاله ، شما به سرعت به فکر تعویض قفل های مکانیکی قدیمی با قفل های الکترونیکی خواهید افتاد.

آیا تا به حال فکر کرده اید که زندگی در دنیایی بدون کلید چطور است؟ قفل الکترونیکی یا قفل های دیجیتالی وسیله ای ایده آل برای کسانی هستند که همیشه کلیدهای خود را گم می کنند.

تعریفی دقیق از دستگیره الکترونیکی

قفل های الکترونیکی مانند قفل های سنتی که گذشته استفاده میشدند با نصب شان روی درب جلویی خانه از ورود غریبه ها به خانه جلوگیری می کنند. تنها فرق این نوع قفل ها و قفل های مکانیکی این است که در قفل های برقی روش های پیشرفته ای برای کنترل ورود و خروج وجود دارد.
نیروی مورد نیاز برق به این قفل ها توسط باتریهای قلمی تأمین می شود. زمانی که از یکی از روش های دسترسی استفاده میشود، سیگنالی به پایگاه داده قفل ارسال می شود و اگر اطلاعات وارد شده با اطلاعات ذخیره شده یکی باشد ، دسترسی صادر شده و درب باز می شود.

 

بیشتر بخوانید : چند مورد از بهترین برندهای قفل الکترونیکی

روش های باز کردن دستیگره های الکترونیکی

دسترسی مدل های مختلف دستگیره های دیجیتالی موجود در بازار متفاوت است. برخی از این قفل ها با تنها یک روش دسترسی کنترل می شوند و برخی دیگر با ترکیبی از روش های دسترسی می شوند. به طور کلی راه های باز کردن این قفل ها به شرح زیر هستند.

کلمه عبور

برای وارد کردن رمز عبور ، در این محصول یک صفحه لمسی استفاده شده است. بیشتر مدل های مدرن دستگیره های الکترونیکی از صفحه نمایش های لمسی یا صفحه کلید به عنوان یکی از روش های دسترسی استفاده می کنند. به طو کلی میتوان گفت که قابلیت وارد کردن رمز عبور در همه انواع قفل ها وجود دارد.

بسته به نوع قفل ، تعداد رمزهای عبور اختصاص داده شده به کاربران فرق میکند. برای تامین امنیت بیشترتان ، قفل هایی را انتخاب نمایید که دارای صفحه ورود رمز به شکل زیر باشند.

مجهز به سیستم امنیتی رمزنگاری مانند کد تصادفی یا ویژگی تابع خیالی که برای جلوگیری از لو رفتن رمز ها و افتادنشان به دست افراد بیگانه مورد استفاده قرار میگیرد.
یکی از موضوعاتی که بسیاری از افراد از آنها شکایت دارند، فراموش کردن رمز های عبور در زمان استفاده از قفل است. در این قفل ها قابلیتی قرار گرفته است که میتوان با استفاده از چند روش دسترسی به آنها دسترسی داشت. که در صورت فراموشی رمز بتوان از روش دیگری استفاده نمود.

 

کارت های RFID

می توانید درب ورودی را با استفاده از شناسه یا کارت اعتباری خود باز کنید. کارتهای الکترونیکی به شما امکان می دهد قفل را با استفاده از کارتهای قابل حمل RFID یا NFC کنترل کنید. به همین دلیل ، این رویکرد بیشتر در محل های اداری برای کنترل ورود و خروج پرسنل مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تکنولوژی بیومتریک

ممکن است برای شما باورپذیر نباشد ، اما می تواند با تکنیک هایی مانند تشخیص صدا ، اسکن چشم ، تشخیص چهره و موارد دیگر باز شود. اما به دلیل گران بودن آنها معمولاً در خانه ها استفاده نمی شود. اما اسکن اثر انگشت یکی دیگر از روشهای بیومتریک بسیار مقرون به صرفه و بی خطر است و اکنون در بسیاری از تنظیمات خانه و محل کار برای محافظت از درب استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید: آینده قفل های دیجیتالی با قفل های بیومتریک

 

کلیدهای مکانیکی اضطراری

بعضی اوقات دسترسی به قفل های پیشرفته به دلایلی مانند از دست دادن دسترسی الکترونیکی تعریف شده در آنها، فراموش کردن رمز عبور یا از دست دادن کارت امکان پذیر نیست. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان قفل های کارتی و قفل دیجیتالی ، مانند سامسونگ و یوکا ، بخشی جداگانه را در این آن ها قرار داده اند تا با استفاده از کلید اضطراری ، درب را باز کنند.