سنسورها یکی از اجزای مهم و کلیدی در خانه های هوشمند هستند که میتوانند، وضعیت کنونی خانه را به تجهیزات مرتبطشان اطلاع دهند، و بتوانند در مورد فرامین بعدی تصمیم گیری کنند و حالت بعدی را تعریف نمایید.

انواع سنسورهای خانه هوشمند

  1. سنسورهای نوری جهت استفاده در سیستم های روشنایی
  2. سنسور سنجش رطوبت، جهت استفاده در سیستم آبیاری هوشمند
  3. سنسور اعلام حریق
  4. سنسور حرکتی، برای افزایش امنیت خانه

در ادامه این نوشته انواع این سنسور ها و عملکرد هر یک را بررسی میکنیم.

سنسور های نوری

یکی از انواع سنسورهایی است که در خانه های هوشمند و سیستم های هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد، این سنسور این توانایی را دارد که بتواند نور طبیعی محیط را بررسی کند، و بر اساس آن سیستم های روشنایی هوشمند را بررسی کند.
این سنسورها میتواند یکی از اصلی ترین تجهیزات برای کاهش مصرف انرژی برق باشند، به این شکل هر زمان که لازم نباشد، و نور محیط طبیعی و مطلوب باشد، چراغ ها خاموش میشود.و به میزان قابل توجهی در مصرف برق خصوصا در محیط های بزرگ که تعداد چراغ های زیادی دارند جلوگیری میکند.

سنسور رطوبت خاک

همانطور که از نام این حسگر مشخص است برای اندازه گیری و تشخیص میزان رطوبت خاک از آن استفاده میشود، با استفاده از این سنسور که دارای یک رله، و پمپ آب ساده است میتوان در روف گاردن و باغچه های خانگی از آنها استفاده کرد تا بتواند زمان آبیاری باغچه و فلاور باکس خانه از آنها استفاده کرد.

سنسور های اعلام حریق

سنسورهای اعلام حریق این توانایی را دارند که با تشخیص دادن دود و حرارت، و یا هر دو اینها، حریق را تشخیص دهد، این سیستم ها میتوانند به محض تشخیص حریق واکنش های خاصی از خود نشان دهند، مثلا آزیر هشدار را به صدا در بیاورند و یا اینکه سیستم آب پاشی را فعال کنند.

سنسور های حرکتی

سنسورهای حرکتی که به آنها motion sensor هم گفته میشود یکی از سنسور های امنیتی مهم در خانه های هوشمند محسوب میشوند. در تجهیزاتی مانند: چشمی دیجیتال درب، دوربین ها و قفل الکترونیکی از آنها استفاده کرد. این سنسورها با داشتن زاویه چرخشی مناسب میتوانند رفت و آمدها را ضبط کنند.
از این سنسور ها میتوان در بخش هایی مانند: راه پله ها، راه روها، سرویس بهداشتی و پارکینگ ها استفاده کرد.
این سنسورها به این شکل عمل میکنند که از خود اشعه ارسال میکنند و اگر این اشعه به فردی برخورد کند، میتواند آن را شناسایی کند.
البته نوع دیگری از این سنسورها که دارای حساسیت بیشتری هم هستند، که میتوانند افراد را حتی در حالت سکون نیز تشخیص دهند. این سنسورها در مکان هایی مانند: کتابخانه ها، اتاق کنفرانس، اتاق کار و… استفاده نمود.