قفل الکترونیکی یا همان قفل دیجیتال به دستگیره های مدرنی گفته میشود که به جای قفل های مکانیکی استفاده میشوند، این قفل ها در واقع برا سهولت کار و استفاده آسان و همچنین هوشمند سازی به کار میروند.

زمانی که از این محصولات استفاده میکنید دیگر لازم نیست که نگران قفل کردن درب پشت سرتان باشید به این دلیل که این قفل ها به صورت اتوماتیک چند ثانیه پس از اینکه درب را پشت سرتان میبندید قفل میشوند.

شاید نام قفل الکترونیکی این ذهنیت را در شما به وجود بیاورد که باید آنها را به برق متصل کنید و یا باتری هایشان خیلی زود خالی میشود، اما خوب است بدانید که حتی اگر روزی ده مرتبه از این قفل ها استفاده نمایید برای زمان ۱ سال با تنها ۲ باتری قلمی معمولی کار خواهند کرد. و نیازی نیست که نگران این باشید که چه زمانی باتری تمام میشود، خود قفل زمانی که نزدیک به پایان رسیدن شارژش باشد به شما از چند روز قبل اطلاع میرود تا یادتان نرود که باتری را تعویض کنید.

حتی اگر یادتان رفت که باتری را تعویض کنید، میتوانید برای باز کردن درب از کلید های مکانیکی قفل استفاده کنید.

وقتی از قفل های الکترونیکی استفاده میکنید دیگر نیازی نیست که نگران جا گذاشتن یا حمل کلید های بزرگ و مزاحم باشید، میتوانید از مدل های قفل اثر انگشتی استفاده کنید، تا دیگر مشکلی در حمل و نقل استفاده از هیچ گونه کلید مکانیکی نداشته باشید.

اما یکی از ویژگی های این قفل ها، ویژگی خروج امن است، با استفاده از این ویژگی زمانی که فردی بخواهد درب را از داخل قفل باز کند هشدار و آلارم میدهد تا شما را از دسترسی غیر مجاز به قفل مطلع نماید.

اگر از قفل کارتی استفاده میکنید میتوانید از کارتی که از تکنولوژی rfid پشتیبانی کند برای باز کردن درب استفاده کنید. مثلا میتوانید کارت متروی خود را به عنون کارت ورود به آپارتمانتان تعریف کنید.

اکثر مدل های قفل دیجیتال دارای ریموت کنترل هستند که به وسیله آن میتوانید درب را از راه دور باز کنید. البته استفاده از این قابلیت کاملا اختیاری است.