‌قفل‌ کارتی که در صنعت هتلداری طرفداران زیادی را پیدا کرده است یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های امنیتی مورد استفاده در هتل‌ها، ادارات و سالن‌های ورزشی هستند. این قفل‌ها که تنها با استفاده از یک باتری قلمی شارژ می‌شوند و نیازی به استفاده از برق و اتصالات و سیم‌کشی آن ندارند. قفل هتلی به دو صورت آنلاین و آفلاین در دسترس قرار دارند.

در سیستم آفلاین تنها با استفاده از کارت همه‌ی کارها انجام می‌شود ولی در سیستم آنلاین قفل‌ها با یک سیستم وایرلس که به نرم‌افزار متصل است به راحتی کنترل می‌شوند و نیازی نیست که کارکنان هتل آن را دائم کنترل کنند. قفل‌های کارتی هتلی در مدل‌های مختلف وجود دارند. که در این نوشته شما را با انواع مختلف آنها آشنا خواهیم ساخت.

یکی از مدل‌های قفل‌های کارتی قفل هتلی RFID است که در دو فرکانس ۱۲۵ کیلو هرتز (تمیک) و ۱۳٫۵۶ مگاهرتز (مایفر) موجود هستند. قفل‌های تمیک فقط برای باز و بسته کردن درب مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربرد دیگری نخواهند داشت. قفل‌های مایفر در هر مکانی که این تکنولوژی را داشته باشد قابل استفاده هستند.

این قفل‌ها برای سالن‌های ورزشی، رستوران، آسانسور و غیره بسیار مناسب هستند. اگر می‌خواهید درباره‌ی عملکرد این قفل‌ها و کاربردهای آن بدانید به توضیحات زیر توجه کنید.

عملکرد قفل هتلی و کارتی

باید بدانید که این قفل‌ها به دو صورت کار می‌کنند:

۱) الکترونیکی
در این بخش که بیش‌تر به قفل‌های آفلاین مربوط می‌شود پردازش اطلاعات از طریق یک بورد الکترونیکی انجام می‌شود. این بوردها فرمان را به بخش‌های مختلف مغزی قفل صادر می‌کنند و قفل از طریق این بخش تشخیص میدهد که چه زمانی باید باز و بسته شود، عموما قفل هتلی موجود در بازار از این نوع هستند.

برای اشنایی با قفل های هوشمند کلیک کنید.

۲) مکانیکی
این سیستم از طریق مغزی‌های موجود در قفل هتلی کنترل می‌شود. اندازه‌ی استاندارد این مغزی ۱۵ در ۱۱ سانتی‌متر است ولی می‌توان از مغزی‌هایی در اندازه‌های دیگر نیز استفاده کرد.