قفل‌ های هتلی یکی از انواع قفل‌های هوشمند هستند که در میان هتلداران طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. هیچ‌کدام از ما دوست نداریم که به هتلی برویم که به ما یک دسته کلید می‌دهد تا با آن درب اتاق را باز و بسته کنیم. در این مقاله راجع به دستگیره‌ قفل‌ هتلی کارتی صحبت خواهیم کرد.

به همین منظور اکثر هتل‌ها به سیستم دستگیره قفل‌ های کارتی مجهز شده‌اند که بسیار لوکس‌تر به نظر ‌می‌رسد و در مقایسه با سیستم‌های سنتی ایمنی بیش‌تری نیز دارد.

قفل‌ هتلی در کنار آسایش و امنیتی که فراهم می‌کنند دارای طرح‌ها و مدل‌های بسیار متنوع و زیبایی نیز هستند. این قفل‌ها به سیستمی مجهز هستند که دارای دو بخش مکانیکی و الکترونیکی است و هریک به شیوه‌ای مجزا کار می‌کند.

۱) بخش مکانیکی

این بخش که به نحوه‌ی نصب دستگیره کارتی و موارد این‌چنینی مربوط است اهمیت بسیاری دارد. در هنگام نصب مغزی قفل که در داخل درب قرار دارد باید در اندازه‌ی مناسب تهیه شود. اگر این مغزی کوچک باشد امنیت و استقامت قفل هتلی کاهش نمی‌یابد پس در انتخاب مغزی مناسب دقت کنید تا آن را به شکلی استاندارد و مناسب انتخاب کنید. مغزی استاندارد استحکام لازم را دارد و در همه‌ی فروشگاه‌ها یافت می‌شود.

۲) بخش الکترونیکی

این بخش به برد الکترونیکی دستگاه مربوط می‌شود که وظیفه‌ی پردازش اطلاعات را بر عهده دارد و به بخش‌های مختلف مغزی قفل فرمان‌های مناسب را صادر می‌کند.

بردهای قفل کارتی به دو صورت آنلاین و آفلاین در بازار یافت می‌شوند. بردهای آفلاین نیز به دلیل اینکه قیمت مناسب‌تری دارند معمولا خریدار بیش‌تری نیز دارند. این بردها یا به صورت دستگیره‌های تماسی هستند که دیگر زیاد استفاده نمی شود و یا به صورت قفل‌های لمسی هستند که با فرکانس‌های رادیویی RFID کار می‌کنند.